Αρχική σελίδα » Διεθνής διάκριση φοιτητών του μεταπτυχιακού μας!

Διεθνής διάκριση φοιτητών του μεταπτυχιακού μας!

Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του Π.Μ.Σ. Βασική και Εφαρμοσμένη Γνωσιακή Επιστήμη Βίνος Μιχαήλ, απόφοιτος Τμήματος Πληροφορικής Εθνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου, και Τσιλιώνης Ευθύμιος, απόφοιτος Τμήματος Μηχανικών Η/Υ Πανεπιστημίου Πατρών, έλαβαν τιμητική διάκριση (honorable mention) για την εργασία με τίτλο "A Connectionist Semantic Network Modeling the Influence of Category Member Distance on Induction Strength" την οποία παρουσίασαν στο Διεθνές Συνέδριο Γνωσιακής Μοντελοποίησης (International Conference on Cognitive Modeling, ICCM2015) στο Groningen της Ολλανδίας τον Απρίλη του 2015.

Η εργασία εκπονήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος «Συνδετιστικά Γνωσιακά Μοντέλα» το καλοκαίρι του 2014 υπό την επίβλεψη του Αναπληρωτή Καθηγητή Γνωσιακής Επιστήμης Αθανασίου Πρωτόπαπα.