Αρχική σελίδα » ESRC-funded 1+3 Studentship.

ESRC-funded 1+3 Studentship.

Dr. Tim J. Smith, Prof. Mark Johnson & Prof. Jugnoo Rahi (Institute of Child Health, UCL)

Closing date 3rd April 2015

Applications are invited for a fully funded ESRC studentship for 1+3 years full time study in the Centre for Brain and Cognitive Development (CBCD), Department of Psychological Sciences at Birkbeck College, University of London (start date Autumn 2015). The CBCD is an internationally recognized center for Developmental Cognitive Neuroscience and has pioneered the study of typical and atypical brain and cognitive development during infancy. The department of Psychological Sciences was ranked 5th among Psychology departments in the UK in the 2014 Research Evaluation Framework (REF), based on the quality of its research and academic environment. The studentship will involve a unique scientific collaboration with the Life course Epidemiology and Biostatistics Section at the Institute of Child Health, UCL. UCL enjoys the greatest amount of 4* (“world leading”) research in the REF panel covering medicine and biological sciences and ranked 2nd in the UK for research power.

The studentship includes payment of UK / EU level tuition fees, a maintenance allowance of approximately £16,057 p.a. and a research allowance of £750 p.a. During the first year of the studentship the student will be required to take the MSc. Developmental Sciences.

We are looking for a psychologist, cognitive neuroscientist, developmental scientist, or computer scientist interested in investigating the relationship between the development of attention/eye movement control and visual functions (e.g. ocular alignment, refraction and stereovision) during infancy. The studentship will primarily involve the analysis of large existing infant datasets so the applicant must have strong statistical and/or computational skills. Some small scale infant testing may also be required. The goal of this research is to understand how these measures of oculomotor and visual function vary during infancy and how such measures may be used to predict atypical cognitive and visual development.

This studentship is one of three ESRC studentships awarded to the Life Study Scientific Leadership Team. In addition to the direct supervisory team, the student will also have access to additional academic support provided by a multi-disciplinary Life Study Neurodevelopment Scientific Working Group. Life Study (LS) is funded by ESRC, MRC and UCL and is the latest and largest UK birth cohort study to date. Successful candidates will be members of the multi-disciplinary LS Scientific Research Investigator Network and will be expected to present their work at the annual Life Study scientific meeting. For more information see http://www.lifestudy.ac.uk/

Requirements

Applicants must have a first or upper second-class honours degree in Psychology, Cognitive Science, Computer Science or equivalent. Strong statistical or computational skills and an interest in human development are essential. Applicants must also meet the residential eligibility requirements set out by the ESRC (see www.esrc.ac.uk/).

Informal enquiries can be directed to Dr. Tim J. Smith (tj.smith[at]bbk.ac[dot]uk). For details on how to apply please visit our website:

The closing date for applications is 3rd April 2015

Short-listed candidates will be interviewed.

Senior Lecturer,

Department of Psychological Sciences